Aktualności 

Gmina kupiła trzy mieszkania dla imigranta z Syrii i jego trzech żon. Zapłaciła blisko 1,5 mln euro

Gmina kupiła trzy mieszkania dla imigranta z Syrii i jego trzech żon. Zapłaciła blisko 1,5 mln europaw/ 2017-09-19, 18:19 Szwedzka gmina Nacka zakupiła trzy mieszkania dla 57-letniego imigranta z Syrii, jego trzech żon oraz ich 16 dzieci. Zapłacono za nie prawie 14 mln koron (1,47 mln euro). Początkowo informację o transakcji media uznały za tzw. fake news, ale dziennikarskie śledztwo wykazało jednak, że mieszkania zostały rzeczywiście nabyte przez podsztokholmską gminę.

wikimedia.org/kallerna
Na zdj. szwedzka gmina Nacka.

Syryjczyk mieszka z żoną oraz ich siedmiorgiem dzieci w mieszkaniu w dzielnicy Saltsjobaden. Obok po sąsiedzku mieszka jego druga żona z czwórką dzieci. W tej samej nieruchomości przydział otrzymała kolejna żona imigranta z pięciorgiem dzieci. Za trzy mieszkania gmina Nacka zapłaciła prawie 14 mln koron (1,47 mln euro).

Informacja o transakcji ujawniona pierwotnie na Facebooku przez antyimigranckie ugrupowanie Szwedzcy Demokraci wywołała falę krytycznych komentarzy. Czy to odpowiedzialne wydawanie publicznych pieniędzy? Czy inny bezdomny ma szansę na podobne mieszkanie z widokiem na sztokholmski archipelag? Czy samorząd finansuje poligamię?

Lokale dostali na dwa lata

 

Sprawą zajęła się we wtorek gazeta "Metro", która wpis w mediach społecznościowych o zakupie mieszkań dla imigranta i jego trzech rodzin początkowo uznała za tzw. fake news, czyli zmyśloną historię.

Dziennikarskie śledztwo wykazało jednak, że mieszkania zostały rzeczywiście nabyte przez gminę. Jak wyjaśniła Frida Plym Forshel z gminy Nacka, lokale zostały przydzielone rodzinie na dwa lata – tyle trwa program, podczas którego imigranci powinni nauczyć się języka szwedzkiego i znaleźć pracę.

 

Od 2016 roku gmina Nacka, która nie posiada własnych zasobów komunalnych, zakupiła 94 mieszkania oraz przyjęła 339 imigrantów z przyznanym prawem pobytu w Szwecji. Większość lokali trafiła do nowo przybyłych obcokrajowców.

Wielożeństwo nielegalne, ale uznawane

 

W Szwecji zawarcie więcej niż jednego małżeństwa jednocześnie jest nielegalne, ale – jak wyjaśnia gazecie "Metro" socjaldemokratyczny radny gminy Nacka Khashayar Farmanbar, w praktyce jest uznawane.

Chodzi o wyjątek, gdy żaden z małżonków nie miał związków ze Szwecją, ani do małżeństw nie został zmuszony. Inny radny gminy Nacka Jan-Eric Jansson z Chrześcijańskich Demokratów stwierdził, że imigrant z Syrii otrzymał trzy oddzielne mieszkania ze względu na dobro dzieci.

 

Publicysta dziennika "Svenska Dagbladet" napisał we wtorek w komentarzu zatytułowanym "Cena za mężczyznę, trzy jego żony oraz 16 dzieci", że należy pamiętać, iż w tej sprawie nikt nie zrobił nic złego.

"Gmina postąpiła zgodnie z prawem"

"Technicznie rzecz biorąc, gmina postąpiła zgodnie z prawem" – uważa Per Gudmundson. Przypomina on, że w Szwecji istnieje konsensus polityczny w sprawie wielkodusznej polityki azylowej, a gminy są obarczone obowiązkiem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. "Wykładnia prawna jest taka, że Szwecja akceptuje wielożeństwo zawarte w innym kraju" – podkreśla Gudmundson.

 

"Co najważniejsze, gniew nie powinien być skierowany w syryjską rodzinę. Ona tylko szuka tu bezpieczniejszego życia. Odpowiedzialność ponosi szwedzki rząd" – stwierdza publicysta.

 

Z rejestru szwedzkiego urzędu skarbowego Skatteverket wynika, że w Szwecji jest ponad 300 przypadków wielożeństwa.

 

PAP

Podziel się: Skomentuj: Źródło: http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-09-19/gmina-kupila-trzy-mieszkania-dla-imigranta-z-syrii-i-jego-trzech-zon-zaplacila-blisko-15-mln-euro/

Related posts

Leave a Comment