Aktualności 

Po raz pierwszy spada liczba imigrantów we Włoszech

Po raz pierwszy spada liczba imigrantów we Włoszechdk/ 2017-11-26, 07:09 Coraz więcej imigrantów opuszcza Włochy – wynika z danych Instytutu Statystycznego Istat. Jak odnotowano, po raz pierwszy doszło do odwrócenia tendencji; spadł napływ migrantów i rośnie liczba imigrantów, wyjeżdżających z kraju. Są wśród nich też Polacy.

Pixabay/juliacasado1

W analizach danych podkreśla się, że obecny rok będzie pierwszy w najnowszej historii Włoch, w którym zaczęła spadać liczba cudzoziemców – rezydentów. W 1981 roku mieszkało mniej niż 100 tysięcy obcokrajowców. W 2016 r., po stałym wzroście notowanym każdego roku, liczba ta przekroczyła 5 milionów.

Spadek fali migracyjnej

 

Jak zauważył dziennik "Corriere della Sera", zatrzymanie wzrostu liczby imigrantów jest rezultatem różnych czynników; pozytywnych, naturalnych, ale i niepokojących.

Wśród normalnych zjawisk wymieniono to, że rośnie liczba imigrantów, którzy po latach pobytu we Włoszech otrzymują obywatelstwo tego kraju. I tak na przykład w zeszłym roku przyjęło je 184 tysiące imigrantów spoza Europy.

 

Drugim czynnikiem jest spadek fali migracyjnej, notowany na Morzu Śródziemnym po rekordowym zeszłym roku, gdy przypłynęło ponad 180 tysięcy osób. W tym roku od stycznia przybyło 115 tysięcy migrantów.

Polacy i Rumuni opuszczają Włochy

 

Trzecim powodem jest to, że imigranci, którzy dotąd przebywali w tym kraju, reemigrują; udają się w poszukiwaniu pracy w Szwajcarii, Szwecji, Norwegii i Niemczech. To mniej nagłośnione zjawisko, jak wyjaśniono, towarzyszy wyjazdowi rodowitych Włochów za granicę, głównie z powodu trudności na rynku pracy, zwłaszcza bezrobocia wśród młodzieży, sięgającego 37 procent.

 

Według najnowszych danych, pochodzących z 2015 roku, za granicę przeniósł się wtedy co 500 Włoch i co setny imigrant. Przed dwoma laty kraj ten opuściło 44 tysięcy imigrantów.

 

Wśród tych, którzy licznie wyjeżdżają z Włoch, wymieniono Polaków i Rumunów. Decyduje się na to natomiast, jak zauważono, znaczne mniej Albańczyków, Chińczyków, Filipińczyków i Ukraińców.

PAP

Podziel się: Skomentuj: Źródło: http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-11-26/po-raz-pierwszy-spada-liczba-imigrantow-we-wloszech/

Related posts

Leave a Comment